Forum Przestrzeni o potencjale rzek województwa
Pierwsze w tym roku seminarium zatytułowano „Funkcjonalno-przestrzenne aspekty zagospodarowania nabrzeży rzek w obszarach zurbanizowanych województwa śląskiego. Przykłady dobrych praktyk”. W czasie spotkania rozmawiano o rzekach, o ich roli w strukturze funkcjonalno-przestrzennej miast oraz potrzebie promocji ich potencjału. Rzeki zawsze stanowiły czynnik sprzyjający tworzeniu i rozwojowi miast, jednak ich potencjał nie jest wykorzystany. Współczesne tendencje w zagospodarowaniu przestrzennym wskazują na potrzebę większego włączenia rzek w procesy rozwoju miast.
Potencjał rzek i ewolucję terenów nadrzecznych w miastach województwa śląskiego – poszukiwanie drogi w kierunku realizacji miast zrównoważonych przedstawiła w wykładzie wprowadzającym dr hab. inż. arch. Alina Pancewicz z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Następnie zostały zaprezentowane założenia i doświadczenia z realizacji projektów zagospodarowania terenów nadrzecznych, ukierunkowane na ochronę różnorodności biologicznej. Temu tematowi poświęcone zostały dwie prezentacje: „Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała” oraz „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy z perspektywy Dąbrowy Górniczej, Będzina, Siewierza, Sławkowa, Psar”.
W dalszej części omówiono doświadczenia wynikające ze zrealizowanych przez samorządy projektów zagospodarowania obszarów nadrzecznych:
- Bulwary Nacyny w Rybniku
- Zagospodarowanie nabrzeży Odry w Raciborzu
- Rewitalizacja rzeki Ślepiotki w Katowicach– projekt Reuris
Na zakończenie odbyła się dyskusja panelowa nad możliwościami i ograniczeniami zagospodarowania nabrzeży oraz możliwościami wykorzystania potencjałów rzek w miastach województwa śląskiego. Dyskusję poprowadził prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Gasidło z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Działania Forum Przestrzeni zostały zainaugurowane w 2017 roku. Pierwszym tematem był „smog i jego wymiar przestrzenny”, w kontekście „Ograniczenia niskiej emisji w województwie śląskim”.
Ideą przyświecającą działaniom Forum Przestrzeni w roku 2018 jest „Promocja potencjału głównych rzek województwa”. Związana jest ona z ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego rokiem 2018 – „Rokiem Odry – Rzeki Pozytywnej Energii”.